Social Services Awards shortlist

Published on 5 Apr 2019
Scottish Social Services Awards

The shortlist for the 2019 Scottish Social Services Awards has been announced, revealing the 29 finalists from a record 157 entries received nationwide.

It includes a diverse mix of social services from third sector, independent and health organisations and local authorities who have made a positive difference to people’s lives.

This year a new special policy focus award recognises excellence in mental health services. The Scottish Government is committed to improving mental health and has introduced a ten-year strategy to improve access to services, backed by an additional £150 million over five years.

Special guest compere, Jo McFarlane, will join the Minister for Childcare and Early Years, Maree Todd, to announce the winners at an awards ceremony later this year.  Jo is a poet and author motivated by social justice and an ambassador for the Scottish Association of Social Work.

The finalists of the Scottish Social Services Awards 2019 include:

Category 1: Living the Codes

  • Alan Ross and James Donnelly - Tenancy Support Service, Loretto Housing
  • T.A.S.C. After School Care Partners:
    Glasgow's Children Holiday Food Programme
    Glasgow Guarantee
    Glasgow West Childcare Forum (GWCF)
    Inkind Direct
    Investors in People
    LGBT Youth Scotland
    SOSCN

Category 2: Bright Spark

  • Charlie Halliday, Action for Children's New Horizons housing support, Haddington
  • Miss Allana McKay, Hillcrest House
  • Tanya Smith, Balhousie Care, Huntly

Category 3: An Enlightened Approach

  • Health and Social Care Partnership Aberdeenshire Shared Lives Scheme
  • The Positive Behaviour Support Team, The Richmond Fellowship Scotland
  • Kidzcare training academy

Category 4: Silo Buster

  • Care Home Team, Dundee Health and Social Care Partnership
  • Clackmannanshire and Stirling Health and Social Care Partnership, Neighbourhood Care Project
  • Humanitarian Protection Team - Dundee City Council, NHS Tayside, Police Scotland, Scottish Refugee Council, Scottish Fire and Rescue, Department of Work and Pensions, Third Sector interface

Category 5: A Different Approach

  • Ensemble-Loretto Care
  • Intensive Family Support Service - Anti Poverty Strategy, Dumfries & Galloway Council
  • Time for Change, Shelter Scotland
  •  

Category 6: Making Research & Evidence Real

  • Balhousie Care Group Cognitive Stimulation Therapy project
  • Dan Johnson, Clinical Director, Kibble
  • David Walker Gardens, South Lanarkshire Council, Health and Social Care Partnership

Category 7: Leading for Impact

  • Laureen, Alltogether Care Services Ltd
  • Elaine Siggers, Unit Manager Ostlers House Care Home, Fife Council
  • Erin Stevenson, Senior Support Worker with The Richmond Fellowship Scotland

Category 8: The Untold Story

  • Fran Ritchie, Shared Lives Carer, Aberdeenshire Council Shared Lives
  • Margaret Dass, Alltogether Care Services Ltd
  • Viv Clelland, Vibrant Communities, East Ayrshire Council

Category 9: Making Change Happen

  • CrossReach Recruitment Partnership
  • East Lothian Champions' Board - East Lothian Council & Who Cares Scotland
  • STOP (Sacro Tackling Offending Prejudices)

Category 10: Excellence in Mental Health Services

  • Involved! Group, North Ayrshire Health and Social Care Partnership
  • Firrhill Team, Carr Gomm
  • Westerton, VSA

All finalists are invited to attend an afternoon tea awards ceremony at Mansfield Traquair in Edinburgh on 5 June 2019.